Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Wiadomości / Aktualności

Negocjacje płacowe 2012. 26.11.2012

Zbyszek TomasikSZANOWNI PAŃSTWO!
KOLEŻANKI, KOLEDZY, PRACOWNICY !

   Mija kolejny rok  „pakietowej” mobilizacji pracowników Dalkii Łódź, w którym po raz kolejny EBIT jest najważniejszy! Rok, w którym mimo końca listopada, nie mamy podpisanego porozumienia płacowego, dokumentu potwierdzającego w dobrej firmie szacunek  i dbałość o dobro firmy jakim są PRACOWNICY!

   Z  powodu uczestnictwa w większości spotkań dotyczących negocjacji płacowych jako przedstawiciel  ZZPRC przypadło mi opisać szereg faktów dotyczących tychże negocjacji.

   Postanowiłem  zaprezentować Państwu jako materiał dodatkowy pisma wspólnych stanowisk z pozostałymi związkami zawodowymi oraz protokóły ze spotkań z Zarządem w trakcie tych negocjacji.

komentarze, czytaj dalej ...
Europejski Dzień Akcji i Solidarności - Podemonstracyjnie. 15.11.2012

Wiesław Koc.jpg   Wróciliśmy właśnie z demonstracji (galeria fotografii) – cały dzień  spędzony w samochodzie lub na nogach w temperaturze bliskiej zeru, dobrze że nie absolutnemu (sic!), nie napawa może do optymizmu jednak jest pewnym katalizatorem do podsumowania tego w czym dzisiaj braliśmy udział.

   Działając w Związku Zawodowym Pracowników Ruchu Ciągłego Dalkia Łódź SA jesteśmy zrzeszeni w Ogólnokrajowym Zrzeszeniu Związków Zawodowych Pracowników Ruchu Ciągłego i jednocześnie jesteśmy członkami Forum Związków Zawodowych – jednej z trzech ogólnopolskich central związkowych. Pozostałe to „Solidarność” – nie brała ku mojemu szczeremu zdziwieniu udziału w dzisiejszej demonstracji (za wyjątkiem „Solidarności 80”) i OPZZ – Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

komentarze, czytaj dalej ...
Optymalizacja zatrudnienia - ciąg dalszy. 19.10.2012

Wiesław Koc.jpg   I jak to w Dalkia Łódź SA nadal mało przyjemny dla pracowników.
Mieliśmy kilka programów PDO – jak na razie 4, jeden program PDOE – dla emerytów 2015 – 2016 i ostatni jakiś tam program odejść.

 

   A to poszczególne programy.

  1. PDO 1 – 4 – z tym nie ma, co dyskutować – przedstawione zasady są w miarę jasne i każdy ryzykuje na własną prośbę. Nie chcesz pracować, masz coś na oku lub po prostu chcesz szybkiej kasy – to korzystasz z PDO. Problem tylko jeden z PDO mogą skorzystać tylko ci pracownicy, którzy otrzymają zgodę. I o ile pierwszy program pokazał to, co w każdym zakładzie z podobnym programem się działo, ogólny pęd na kasę. To pozostałe PDO – były już bardziej kierunkowe – skierowane do tych, z którymi zakład chciał się rozstać.
  2. PDOE – program skierowany do pracowników, którzy nabywali praw do emerytury w latach 2015 – 2016, a po późniejszej modyfikacji nawet do tych, co w 2014. Program dość kontrowersyjny i jednostronnie zmieniany przez p. Zawiszę naszego rodzimego „orła” dyrektora ds. zasobów ludzkich.
  3. I ostatni program – zasady poznawali pracownicy w trakcie rozmowy. Najbardziej „etyczny” jak to w firmie, w której rządzimy się Kodeksem Etycznym.
komentarze, czytaj dalej ...
Tytułem sprostowania "sensacyjnej" jak zwykle wypowiedzi p. Zawiszy. 30.09.2012

Wiesław Koc.jpg    „Nie zwalniamy pracowników, tylko restrukturyzujemy zatrudnienie – mówi Dariusz Zawisza, dyrektor ds. zasobów ludzkich.
– Służy to zachowaniu konkurencyjności przedsiębiorstwa oraz cen ciepła na poziomie akceptowanym przez mieszkańców Łodzi. Zgoda na którąkolwiek ze składanych przez nas propozycji odejścia z pracy jest dobrowolna i wiąże się z określoną korzyścią finansową. Najnowszy wariant to tzw. dodatkowy program dobrowolnych odejść. Każdy, kto z niego skorzysta, otrzyma odprawę w wysokości 28 miesięcznych wynagrodzeń, częściową nagrodę jubileuszową i umorzenie pożyczki udzielonej w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, jeśli taką zaciągnął. Przeciętnie daje to odprawę w wysokości 180 tys. zł.
   Obecnie średnia miesięczna pensja w Dalkii Łódź to 5860 zł. Pracownicy mają 80-procentowe zniżki w opłatach za prąd, mogą liczyć na bezpłatne usługi medyczne oraz refundację wczasów i kolonii dla dzieci.”

   Myślę, że pracownikom jest obojętne to w jaki sposób im się komunikuje, że powinni odejść z firmy. Nieważne jak to nazwiemy restrukturyzacja czy też optymalizacja zatrudnienia. Dla mnie i dla tych pracowników jest to po prostu wyrzucenie z pracy, choć to chyba najdelikatniejsza forma określenia tego faktu.

   A teraz jak to się odbywało – jak zwykle niby w białych rękawiczkach.

komentarze, czytaj dalej ...
Stracą pracę w Dalkii Łódź! Żeby ciepło nadmiernie nie drożało?

 - Express Ilustrowany 28.09.2012 28.09.2012

W dniu dzisiejszym w łódzkim Ekspressie Ilustrowanym można przeczytać o bieżącej sytuacji w naszej firmie...

Bezpośredni link do artykułu.


komentarze ...
Tak to się robi w Dalkia Łódź SA. 19.09.2012

Wiesław Koc.jpg   W piątek powiało grozą.

   Pracownicy Dalkia Łódź SA zostali wezwani niespodziewanie na rozmowy ze swoimi przełożonymi (na różnym szczeblu).
Z tymi co mieli mniej szczęścia rozmowę osobiście przeprowadził p. Zawisza Dariusz, Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich
( ze względów znanych pracownikom zywany też inaczej – daleko Mu do Zawiszy znanego nam z „Krzyżaków” ).
Bez żadnego przygotowania powiadomiono ich o zamiarze rozwiązania z nimi umowy o pracę.

   Lista o której istnieniu wiedzieliśmy od dawna i istnienia której wypierał się p. Zawisza (spotkanie z p. Zawiszą po demonstracji organizowanej przez ZZPRC ) teraz stała się faktem.
Firma zwalnia ludzi.
Choć z wielu powodów nie chce się tego nazwać zwolnieniem.
Jest to rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem za porozumieniem, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

   Poniżej jest informacja jak to wygląda. Można dyskutować nad tym, czy zwolnienie za odszkodowaniem to zwolnienie normalne czy nie? Dla mnie jest to zwolnienie. Tym bardziej jeżeli robi się to w taki sposób.
Wezwanie pracownika do przełożonego i powiadomienie go o tym, że za dwa lata nie będzie jego stanowiska i ma do wyboru przyjąć odprawę lub wisieć na „haczyku” przez następne dwa lata.
Tak wygląda nowa kultura zarządzania zasobami ludzkimi. I nie byłoby może nic dziwnego w tym wszystkim, pracownicy mogliby wziąć odprawy i szukać pracy gdyby to wszystko było przeprowadzane w sposób zgodny z normami i tzw „ Kodeksem etycznym”.
W firmie w której podobno obowiązuje szeroko rozpropagowany „Kodeks etyczny” – problem tak istotny jak zwolnienia pracowników powinno się przeprowadzać w sposób cywilizowany.
    Niestety wykonanie jest takie jak widać. Jedynie temu, że obowiązują zapisy „ Pakietu Gwarancji Pracowniczych” zawdzięczamy to, że pracownicy, którzy są zwalniani, mają wysokie odprawy. Przepraszam, nie są zwalniani odchodzą za porozumieniem.  Tak to się nazywa - teraz.

   Wielomilionowe nietrafione, lub źle przeprowadzone inwestycje przechodzą bez echa, a czasem są nawet nagradzane. Pomimo wielu miesięcy przygotowań. A pracownicy, którzy dobrze pracują. Z dnia na dzień muszą podjąć decyzję czy się zgadzają na porozumienie czy nie. A zgoda pracowników jest Dalkii Łódź SA potrzebna tylko po to by pokazać jaka to "cywilizowana" firma.
   Nieważne, że podobno przygotowane zmiany organizacyjne wprowadza się miesiącami. Tu,  celem wywarcia presji na pracowników mówi się o etatach, które na pewno będą zlikwidowane za dwa lata.

Poniżej ulotka informacyjna dla pracownikom, którzy zainteresują się przyjęciem "propozycji":

komentarze, czytaj dalej ...