Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Wiadomości / Aktualności

KOMUNIKAT DLA ZAŁOGI W ZWIĄZKU Z NEGOCJACJAMI PŁACOWYMI W DALKIA ŁÓDŹ SA W 2010 R. 12.02.2010
KOMUNIKAT DLA ZAŁOGI W ZWIĄZKU Z NEGOCJACJAMI PŁACOWYMI W DALKIA ŁÓDŹ SA W 2010 R.

 

    Poniżej przedstawiam Państwu swoisty twór prezesa Dalkii Łódź p. Jacky Lacombe i moją odpowiedź na poszczególne akapity.
(moja wypowiedź jest napisana kursywą)

 


Trwają negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie wzrostu płac w Dalkii Łódź SA w 2010 r.

Co jest półprawdą, Zarząd w żaden sposób nie negocjuje Tylko przedstawia swoje warunki – dzisiaj o godzinie 11.00 skończyły się pseudo negocjacje i o 11.30 został wysłany do pracowników Dalkii Łódź za pomocą intranetu ten pseudo komunikat.

Pakiet Gwarancji Pracowniczych, Socjalnych i Związkowych będzie przez zarząd respektowany. Bez wyraźnej, pisemnej zgody reprezentujących pracowników organizacji związkowych, żadne postanowienia pakietu nie zostaną zmienione, ani czasowo ani trwale.

Mogliśmy to zaobserwować w ubiegłym roku, kiedy nowy prezes miał problem ze zrozumieniem zapisów Pakietu do lipca.

Intencją pracodawcy jest zwiększenie puli pieniędzy dostępnych dla pracowników w 2010 r. Dodatkowe środki finansowe mają za zadanie nie tylko zrównoważyć utratę wartości pieniądza na skutek inflacji, ale sprawić, by za zarobione w 2010 r. pieniądze pracownicy mogli kupić więcej dóbr niż w roku 2009.

Bzdura, która ma przekonać pracowników do tego by pozwolili się okraść z przysługujących im dochodów. Obniżanie każdorazowo wzrostu płacy zasadniczej powoduje obniżanie pracownikom przyszłych świadczeń emerytalnych. A słownictwo to trąci jakimś zeszłym ustrojem.

Dążąc do zapewnienia właściwej konkurencyjności przedsiębiorstwa zarząd ma obowiązek dopilnowania, aby budżet przedsiębiorstwa został zrealizowany zgodnie z założeniami. Jest to priorytet o charakterze bezwzględnie obowiązującym, zarówno w kontekście interesu właściciela jak i pracowników. Mając na uwadze wyzwania, przed którymi stoi spółka w roku 2010 i dalszych latach do 2015 r. włącznie, niezbędne jest znalezienie rozsądnego kompromisu, który pozwoliłby pracownikom uzyskać wypracowane ich ciężką pracą pieniądze, a Zarządowi zrealizować budżet.

Kolejne kłamstwo, niech właściciel zrezygnuje ze swojej dywidendy, i podpisze z nami proste i przejrzyste zasady przewidywanego wzrostu wynagrodzeń to wtedy będzie można rozmawiać o jasnych i sprecyzowanych zasadach inwestowania w firmę. W protokołach ze spotkań można przeczytać, kiedy związki chciały dowiedzieć się o budżet wynagrodzeń to ten sam prezes powiedział, że budżet na wynagrodzenia nie jest istotny, mamy się dogadać – zapomniał dodać, że może być tylko mniejszy od zaplanowanego.

Naprzeciw oczekiwaniom pracowników dotyczącym dystrybucji wypracowanego wspólnym wysiłkiem wyniku finansowego wychodzi nowa konstrukcja premii partycypacyjnej za rok 2009, która umożliwia wypłatę wstępnie symulowanej kwoty przynajmniej 1500 zł średnio dla każdego pracownika.

Co jest kolejnym przeinaczaniem faktów – na podstawie Regulaminu Premii Partycypacyjnej (dostępny na naszej stronie ) można w  prosty sposób  wyliczyć, że premia będzie o około 500zł większa. Czyli około 2000zł średnio brutto na pracownika( przy planowanych wynikach), chyba, że zastosowana zostanie „inna” księgowość.

Mając na względzie powyższe, niezależnie od wypłaty premii partycypacyjnej, zarząd proponuje wzrost wynagrodzenia zasadniczego w 2010 r. na zrównoważonym poziomie.

Pan prezes zapomniał napisać, że zrównoważony to 1% wzrostu płacy zasadniczej – przynajmniej tyle na dzień dzisiejszy proponuje słuchając wywodów p. Zawiszy.

Podział środków finansowych do wypłaty dla pracowników jest jednym z istotnych warunków wykonania budżetu 2010 r. i realizacji inwestycji: budowy kotła opalanego w 100% biomasą, modernizacji zakładu EC3, budowy połączenia EC3 i EC2. Inwestycje te mają charakter kluczowy dla przyszłości przedsiębiorstwa i trwałości zatrudnienia. Realizacja budżetu stworzy możliwości wypłaty premii partycypacyjnej pracownikom w 2011 r. i kolejnych latach.

Pan prezes powinien pamiętać o tym, że to on podpisał Regulamin premii partycypacyjnej i jest to spójny regulamin z wszystkimi zakładami w grupie Dalkii. Powinien także pamiętać o tym, że to my wszyscy pracownicy firmy ciężko pracujemy na wykonanie tego budżetu, pracując w bajzlu organizacyjnym i z pustymi hasełkami na tysiącach ulotek zasypujących nas prawie każdego tygodnia.

Utrzymanie stanowiącego przedmiot naszej dumy atrakcyjnego pakietu kompensacyjnego Dalkii Łódź SA (ponad 2-krotnie wyższe odpisy na fundusz socjalny, dodatki energetyczne, program emerytalny, wysokie dodatki zmianowe, dodatki stażowe, rozbudowany system premiowy: premia miesięczna, roczna, partycypacyjna, nagrody jubileuszowe) jest wspólnym celem pracowników i zarządu. Wymaga to od nas zdyscyplinowanej realizacji przyjętej strategii długofalowego rozwoju firmy i ugruntowania pozycji lidera w Łodzi i regionie. W sytuacji, w której nasza konkurencyjność jest niezbędnym warunkiem dla osiągnięcia powyższego, wspólna zgoda wokół zaproponowanych przez zarząd rozwiązań jest kluczowa. Musimy realizować taką politykę kosztową, która zapewni konkurencyjność przedsiębiorstwa, a Pracownikom stabilność zatrudnienia.

Szczyt hipokryzji w wykonaniu francuskiej firmy, która podpisała Pakiet i przyjęła obowiązujący ZUZP jako prawo, następnie nie przestrzega jego zapisów a do tego chwali się jakie to osiągnięcie  TROCHĘ UMIARU PANIE PREZESIE, nie galopujmy w tej hipokryzji podobnie jak w Kodeksie Etycznym. Tym bardziej, że na jednym ze spotkań już Pan wspomniał o potrzebie renegocjacji niektórych zapisów ZUZP – dualizm w myśleniu czy zwykła obłuda.

Pracownicy niektórych obszarów firmy wskazują, że ich płace odbiegają od tych uzyskiwanych na porównywalnych stanowiskach na rynku lokalnym. Zarząd jest w trakcie analizy tego zagadnienia. Na podstawie jej wyników Zarząd podejmie działania dla dostosowania warunków płacowych na niektórych stanowiskach w Dalkii Łódź do poziomu rynku lokalnego, co nastąpi niezależnie od rocznego wzrostu wynagrodzeń.

Z jakich środków,  oszczędności na zatrudnieniu czy z innych nie odkrytych dotychczas źródeł.

Podsumowując należy pamiętać o konieczności realizacji budżetu przez przedsiębiorstwo i zapewnienia mu długofalowego powodzenia. Można to uczynić gwarantując podwyżki dochodów pracowników o poziom przekraczający inflację, modyfikując strukturę kwot przeznaczonych do dystrybucji w sposób korzystny dla pracowników i dla firmy. Poprzez porozumienie pomiędzy pracownikami i pracodawcą będziemy w stanie nie tylko respektować postanowienia Pakietu Gwarancji Pracowniczych, Socjalnych i Związkowych, ale również budżetu stanowiącego o przyszłości przedsiębiorstwa. Jedynie poprzez dialog z pracownikami i reprezentującymi ich organizacjami związkowymi możliwe jest budowanie przyszłości przedsiębiorstwa i satysfakcji pracowników. Zarządowi bardzo zależy na odpowiednim poziomie i jakości tego dialogu, dlatego zrobimy wszystko, by podczas trwających właśnie negocjacji znaleźć jak najlepszy kompromis między interesami zarówno Pracowników, jak i firmy.

Nie ma zgody naszej organizacji na zmianę zapisów Pakietu w kontekście tak dobrej sytuacji firmy i podobnie na dzisiejszym spotkaniu wypowiedzieli się wszyscy przewodniczący organizacji związkowych działających na terenie Dalkii Łódź. To co tu się nazywa dialogiem to farsa gdyż co innego mówi się na spotkaniu i coś innego przesyła pracownikom.

Nie możemy przesłać Państwu oryginalnego komunikatu więc wypowiadamy się do cytatów z niego, które to cytaty literalnie odzwierciedlają jego treść.


« Powrót do widoku listy

Dodawanie komentarzy możliwe tylko dla zalogowanych użytkowników.