Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Biblioteka / Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo

   Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo od 1 października 2009 r. zajmuje się realną pomocą wszystkim osobom pokrzywdzonym przez państwo bez względu na ich status społeczny i majątkowy. Pomoc ta świadczona jest nieodpłatnie. W skrajnych przypadkach udzielamy również nieodpłatnego zastępstwa procesowego.
   W związku z dużym zainteresowaniem naszą działalnością związków zawodowych, postanowiliśmy rozpowszechnić naszą działalność wśród szerokiej rzeszy członków tychże.
   Zapraszamy do lektury naszej strony internetowej na której znajdują się artykuły z zakresu prawa, do których dostęp jest nieodpłatny i nie wymaga zalogowania się na stronie.
   Skorzystanie z naszego Forum nie wiąże się dla pokrzywdzonych z żadnymi opłatami czy zrzeszaniem się. Warunkiem analizy sprawy jest przekazanie nam kserokopii lub skanów akt postępowania tak, abyśmy mogli udzielić rzetelnego doradztwa.
   W związku z prowadzoną przez nas działalnością lobbingową, proponujemy Państwu zgłaszanie do nas problemów legislacyjnych, wyłaniających się w toku działalności związkowej. Ze swojej strony będziemy te problemy analizować, i jeśli okażą się one możliwe do rozwiązania na poziomie legislacyjnym, to złożymy odpowiednie wnioski do właściwych Ministrów, komisji sejmowych czy parlamentarzystów oraz będziemy te wnioski popierać. To samo dotyczy wniosków związanych z problemami prawnymi życia prywatnego – to dzięki zgłoszeniom naszych respondentów nabywamy wiedzę odnośnie bieżących pułapek legislacyjnych i podejmujemy działania, aby te pułapki zlikwidować.

   Naszym celem jest przybliżenie prawa obywatelom tak, aby nie bali się walczyć o swoje uprawnienia i aby czuli się pewnie w kontaktach z aparatem państwowym.

Z poważaniem

Małgorzata Karolczyk

"świadczymy płatne niedrogie doradztwo dla osób, które nie są pokrzywdzone. Każdy jednak kto uważa, że jest pokrzywdzony  (np. prowadzi proces w sądzie pracy i uważa, że zachodzą tam nieprawidłowości) może się do nas zgłosić. My poprosimy tylko o ksera dokumentacji. Sprawę przeanalizujemy nieodpłatnie. Jeśli uznamy taką osobę za pokrzywdzoną, to dostanie pełne doradztwo, a jeśli nie to wskażemy dlaczego (np. że postępowanie sądu w takich okolicznościach jest prawidłowe)."


Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo
ul. Częstochowska 23/7
44-100 Gliwice
biuro@forumpokrzywdzonych.pl
www.forumpokrzywdzonych.pl
tel. (+48) 781 729 460

O Związkach Zawodowych. 30.05.2014

forum_ppp_logo.jpg   Związki zawodowe w Polsce mogą powstawać w oparciu o różne struktury. W zależności od tego jaki zasięg ma mieć związek, kogo ma zrzeszać czy ma być organizacją jedynie zakładową czy większą, można tworzyć organizacje zakładowe, ponadzakładowe czy ogólnopolskie.

   Przepis art. 12 i art.59 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej daje każdemu obywatelowi prawo tworzenia i zrzeszania się w związkach zawodowych. Konkretyzację postanowień zawartych w tych przepisach stanowi Ustawa o związkach zawodowych.
   Organizacja zakładowa utworzona zgodnie z wymaganiami określonymi w tej ustawie, posiadająca minimum 10 członków - pracowników i wypełniająca obowiązek określony w art. 251 u.z.z.  korzysta z uprawnień organizacji związkowej,  które mogą być zróżnicowane jedynie ilością pracowników komisji zakładowej – np. w odniesieniu do stałego oddelegowania lub liczby chronionych osób.

   W świetle ustawy dopuszczalne jest tworzenie dwojakiego typu organizacji. Pierwszy typ to organizacje ogólnokrajowe, które działają na jednolitym statucie, np. Związek Zawodowy Górników w Polsce, ZZ Kontra Komisja Krajowa, NSZZ Solidarność i inne. Te organizacje posiadają organy centralne, zwane na przykład Komisja Krajowa, Krajowy Zjazd Delegatów itp., a w zakładach objętych swoim działaniem posiadają komisje, które korzystają z jednego statutu (nie mogą się oddzielnie zarejestrować w KRS ani nie mogą posiadać swojego statutu) i przeważnie nie posiadają odrębnego majątku. W takiej sytuacji związek to jedna całość, a członkowie organizacji składają deklarację do przynależności do ogólnopolskiego związku zawodowego (ogólnopolskiego w sensie zasięgu działania). Komisje zakładowe są rejestrowane w rejestrach prowadzonych przez centrale.
   Drugim typem organizacji są organizacje zakładowe, które posiadają swoją osobowość prawną, samodzielnie rejestrują się w KRS, posiadają swój własny majątek i same decydują o ewentualnym członkostwie w innych federacjach czy konfederacjach, takich jak OPZZ, czy Forum Związków Zawodowych. Członkowie tych organizacji wyrażają deklarację przystąpienia do organizacji zakładowej, natomiast to organizacja zakładowa jako osoba prawna decyduje o ewentualnej przynależności do innej federacji.

   Podstawą powstawania federacji jest art. 11 ustawy o związkach zawodowych, który mówi, że związki mogą się zrzeszać tworząc federacje.
   Istnieje kilka związków, które mają tak zwaną strukturę mieszaną, czyli nie są typową federacją składającą się jedynie z członków związków, ale także posiadają członków w postaci pracowników – osoby fizyczne i swoją własną strukturę komisji. W takiej sytuacji oprócz swoich członków-pracowników i utworzonych przez nich komisji zrzeszają członków, którymi są odrębne od nich związki zawodowe. Takie organizacje zrzeszone nadal pozostają osobnymi osobami prawnymi, funkcjonują pod swoim własnym statutem, są niezależne i samorządne. Organizacje te przystępują do związku jako członkowie, a ich członkowie przeważnie nie stają się członkami federacji.

   W ostatnim czasie pracodawcy zarzucają organizacjom, które mają podobną nazwę, brak odrębności. Oznacza to, że zdaniem niektórych pracodawców, jeśli związek nazywa się podobnie lub prawie tak samo jak inna organizacja działająca w jego zakładzie, to nie jest to odrębna organizacja a jedynie komisja zakładowa tej organizacji, która działała wcześniej. Faktycznie, jeśli przejrzymy KRS to znajdziemy wiele organizacji związkowych o bardzo zbliżonych nazwach. Jednak to za mało, aby twierdzić,że związek zawodowy jest niesamodzielny. Związek może przyjąć taką nazwę jaka jemu odpowiada. O odrębności organizacji związkowe świadczy fakt jej rejestracji w KRS, posiadanie swojego odrębnego statutu, osobowości prawnej oraz majątku i umocowanych do działania organów.

   Nazwa związku nie ma nic wspólnego z wykonywaniem przez niego uprawnień organizacji związkowych. Powszechną praktyką w całej Polsce jest podobne nazewnictwo organizacji związkowych, które nie odgrywa żadnego znaczenia (np. Solidarność, Solidarność 80, Solidarność - Andaluzja). Należy zaznaczyć, że organizacja nie musi posiadać nazwy związanej z grupą zawodową ani zakładem pracy, w którym działa, np. MIĘDZYZAKŁADOWY ZWIĄZEK ZAWODOWY PRACOWNIKÓW PRZESTRZEGAJĄCYCH PRAWA PRACY ZIEMI ŚLĄSKIEJ.
W przeciwnym razie związek każdorazowo byłby zobowiązany do zmiany nazwy w razie przekształceń w tym zakresie po stronie pracodawcy – nie obliguje go do tego żadna ustawa.
Nie nazwa stanowi o istnieniu podmiotu prawa jakim jest związek ani o jego możliwościach wykonywania uprawnień związkowych. Podstawą wyżej wspomnianych jest prawidłowa rejestracja, o której mowa w art. 15 u.z.z. , spełnianie innych przesłanek tej ustawy, statut i utrzymanie odpowiedniej – nie niższej niż 10 ilości pracowników. Zgodnie bowiem z art.15 ustawy o związkach zawodowych związek nabywa osobowość prawną z chwilą zarejestrowania.

   Żadna ustawa nie zabrania zrzeszania się w kilku związkach. Istnieją jednak związki zawodowe, których statuty zabraniają przynależności do innej organizacji związkowej. Takie zapisy są zgodne z przepisami prawa.

« Powrót do widoku listy