Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Biblioteka / Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo

   Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo od 1 października 2009 r. zajmuje się realną pomocą wszystkim osobom pokrzywdzonym przez państwo bez względu na ich status społeczny i majątkowy. Pomoc ta świadczona jest nieodpłatnie. W skrajnych przypadkach udzielamy również nieodpłatnego zastępstwa procesowego.
   W związku z dużym zainteresowaniem naszą działalnością związków zawodowych, postanowiliśmy rozpowszechnić naszą działalność wśród szerokiej rzeszy członków tychże.
   Zapraszamy do lektury naszej strony internetowej na której znajdują się artykuły z zakresu prawa, do których dostęp jest nieodpłatny i nie wymaga zalogowania się na stronie.
   Skorzystanie z naszego Forum nie wiąże się dla pokrzywdzonych z żadnymi opłatami czy zrzeszaniem się. Warunkiem analizy sprawy jest przekazanie nam kserokopii lub skanów akt postępowania tak, abyśmy mogli udzielić rzetelnego doradztwa.
   W związku z prowadzoną przez nas działalnością lobbingową, proponujemy Państwu zgłaszanie do nas problemów legislacyjnych, wyłaniających się w toku działalności związkowej. Ze swojej strony będziemy te problemy analizować, i jeśli okażą się one możliwe do rozwiązania na poziomie legislacyjnym, to złożymy odpowiednie wnioski do właściwych Ministrów, komisji sejmowych czy parlamentarzystów oraz będziemy te wnioski popierać. To samo dotyczy wniosków związanych z problemami prawnymi życia prywatnego – to dzięki zgłoszeniom naszych respondentów nabywamy wiedzę odnośnie bieżących pułapek legislacyjnych i podejmujemy działania, aby te pułapki zlikwidować.

   Naszym celem jest przybliżenie prawa obywatelom tak, aby nie bali się walczyć o swoje uprawnienia i aby czuli się pewnie w kontaktach z aparatem państwowym.

Z poważaniem

Małgorzata Karolczyk

"świadczymy płatne niedrogie doradztwo dla osób, które nie są pokrzywdzone. Każdy jednak kto uważa, że jest pokrzywdzony  (np. prowadzi proces w sądzie pracy i uważa, że zachodzą tam nieprawidłowości) może się do nas zgłosić. My poprosimy tylko o ksera dokumentacji. Sprawę przeanalizujemy nieodpłatnie. Jeśli uznamy taką osobę za pokrzywdzoną, to dostanie pełne doradztwo, a jeśli nie to wskażemy dlaczego (np. że postępowanie sądu w takich okolicznościach jest prawidłowe)."


Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo
ul. Częstochowska 23/7
44-100 Gliwice
biuro@forumpokrzywdzonych.pl
www.forumpokrzywdzonych.pl
tel. (+48) 781 729 460

Odwrórona hipoteka. 15.03.2012

forum_ppp_logo.jpg   Ostatnio coraz częściej w mediach mówi się o odwróconej hipotece, jako sposobie na dodatkowe pieniądze na starość.
Na dzień dzisiejszy odwrócona hipoteka nie jest uregulowana w przepisach prawa. Zatem można powiedzieć, że jest to instrument finansowy. W artykule wskażę, na czym ma polegać odwrócone hipoteka wedle projektu ustawy sporządzonego przez Ministerstwo Finansów.

   Odwrócona hipoteka w uproszczeniu polega na tym, że właściciel nieruchomości zawiera z instytucją finansową umowę, w której instytucja zobowiązuje się wypłacać jemu co miesiąc jakąś kwotę pieniędzy, a w zamian za to instytucja otrzyma jego nieruchomość po jego śmierci.
   W umowie odwróconego kredytu hipotecznego instytucja kredytująca zobowiązuje się do postawienia do dyspozycji kredytobiorcy określonej kwoty środków pieniężnych, a kredytobiorca zobowiązuje się względem instytucji kredytującej do spełnienia określonych w ustawie obowiązków dotyczących nieruchomości.
   Instytucja kredytująca ustanawia zabezpieczenie spłaty odwróconego kredytu hipotecznego w postaci hipoteki na nieruchomości lub określonym w ustawie prawie do nieruchomości. To oznacza, że instytucja finansowa wypłaca właścicielowi pieniądze w zamian za ustanowienie hipoteki na nieruchomości. Ponadto instytucji kredytującej przysługuje z tytułu zawartej umowy odwróconego kredytu hipotecznego roszczenie o przeniesienie prawa do nieruchomości. To oznacza, że po śmierci kredytobiorcy jego spadkobiercy muszą spłacić kredyt z odsetkami - w przeciwnym razie instytucja finansowa będzie miała prawo do żądania przeniesienia własności nieruchomości.
   Kredytobiorca do dnia swojej śmierci pozostanie właścicielem/współwłaścicielem/ wieczystym użytkownikiem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie miał prawo do zamieszkiwania w nieruchomości do dnia swojej śmierci, o ile nie naruszy określonych dla niego w ustawie obowiązków lub nie rozporządzi prawem do nieruchomości w sposób sprzeczny z treścią umowy (np. przeniesie prawo do nieruchomości na osoby trzecie pomimo zawartego w umowie zobowiązania do powstrzymania się od przenoszenia prawa do nieruchomości na inne osoby).
   Na dzień dzisiejszy często firmy oferujące odwróconą hipotekę zawierają tak naprawdę umowę dożywocia.
Różnica pomiędzy umową dożywocia a odwróconą hipoteką polega na tym, że w razie umowy dożywocia nieruchomość za życia osoby, która zawiera umowę, przechodzi na podmiot, który będzie wypłacał rentę. To oznacza, że w umowie dożywocia zbywamy własność nieruchomości. Jak wspomniano wyżej, w razie odwróconej hipoteki nieruchomość nadal jest własnością kredytobiorcy. Umowa dożywocia polega właśnie na tym, że w zamian za przekazanie własności nieruchomości, dostajemy rentę lub utrzymanie i opiekę.
   Wobec tego, jeśli chcemy zawrzeć umowę, na mocy której mamy otrzymać pieniądze za nieruchomość, to należy skonsultować taką umowę  z prawnikiem.
   Umowę dożywocia można zawrzeć z każdym, a nie tylko bankiem. Radzimy jednak zawierać umowy z bankami lub sprawdzonymi funduszami. Na razie ustawodawca nie uregulował instytucji odwróconej hipoteki, a informacje wskazane powyżej pochodzą z projektu ustawy. Na koniec jeszcze raz podkreślam, że często firmy oferują odwróconą hipotekę, która nie ma nic wspólnego z regulacją, którą zamierza wprowadzić Ministerstwo Finansów.

« Powrót do widoku listy