Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Biblioteka / Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo

   Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo od 1 października 2009 r. zajmuje się realną pomocą wszystkim osobom pokrzywdzonym przez państwo bez względu na ich status społeczny i majątkowy. Pomoc ta świadczona jest nieodpłatnie. W skrajnych przypadkach udzielamy również nieodpłatnego zastępstwa procesowego.
   W związku z dużym zainteresowaniem naszą działalnością związków zawodowych, postanowiliśmy rozpowszechnić naszą działalność wśród szerokiej rzeszy członków tychże.
   Zapraszamy do lektury naszej strony internetowej na której znajdują się artykuły z zakresu prawa, do których dostęp jest nieodpłatny i nie wymaga zalogowania się na stronie.
   Skorzystanie z naszego Forum nie wiąże się dla pokrzywdzonych z żadnymi opłatami czy zrzeszaniem się. Warunkiem analizy sprawy jest przekazanie nam kserokopii lub skanów akt postępowania tak, abyśmy mogli udzielić rzetelnego doradztwa.
   W związku z prowadzoną przez nas działalnością lobbingową, proponujemy Państwu zgłaszanie do nas problemów legislacyjnych, wyłaniających się w toku działalności związkowej. Ze swojej strony będziemy te problemy analizować, i jeśli okażą się one możliwe do rozwiązania na poziomie legislacyjnym, to złożymy odpowiednie wnioski do właściwych Ministrów, komisji sejmowych czy parlamentarzystów oraz będziemy te wnioski popierać. To samo dotyczy wniosków związanych z problemami prawnymi życia prywatnego – to dzięki zgłoszeniom naszych respondentów nabywamy wiedzę odnośnie bieżących pułapek legislacyjnych i podejmujemy działania, aby te pułapki zlikwidować.

   Naszym celem jest przybliżenie prawa obywatelom tak, aby nie bali się walczyć o swoje uprawnienia i aby czuli się pewnie w kontaktach z aparatem państwowym.

Z poważaniem

Małgorzata Karolczyk

"świadczymy płatne niedrogie doradztwo dla osób, które nie są pokrzywdzone. Każdy jednak kto uważa, że jest pokrzywdzony  (np. prowadzi proces w sądzie pracy i uważa, że zachodzą tam nieprawidłowości) może się do nas zgłosić. My poprosimy tylko o ksera dokumentacji. Sprawę przeanalizujemy nieodpłatnie. Jeśli uznamy taką osobę za pokrzywdzoną, to dostanie pełne doradztwo, a jeśli nie to wskażemy dlaczego (np. że postępowanie sądu w takich okolicznościach jest prawidłowe)."


Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo
ul. Częstochowska 23/7
44-100 Gliwice
biuro@forumpokrzywdzonych.pl
www.forumpokrzywdzonych.pl
tel. (+48) 781 729 460

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony ? Jak liczymy termin wypowiedzenia umowy o pracę ? 06.03.2012

forum_ppp_logo.jpg    Wypowiedzenie umowy o pracę powinno zostać złożone pisemnie wobec drugiej strony. Pracodawca musi zadbać o to, aby pracownik pokwitował odebranie wypowiedzenia. Pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę z każdej przyczyny. Natomiast pracodawca musi uzasadnić w wypowiedzeniu przyczynę chęci rozwiązania umowy o pracę na czas nieokreślony.

UWAGA: Na wypowiedzeniu sporządzonym przez pracodawcę musi znajdować się pouczenie o prawie odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. W pouczeniu należy wskazać termin, w którym można takie odwołanie złożyć.

   Wypowiedzenie powinno także zawierać termin wypowiedzenia – datę, w której stosunek pracy się zakończy.

   Jaki jest okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony?
Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy, czyli:

1. okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2. okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3. okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

   Jak należy liczyć okres wypowiedzenia?
W prawie pracy okres wypowiedzenia liczy się inaczej niż terminy w innych gałęziach prawa. Okres wypowiedzenia, który obejmuje tydzień lub miesiąc kończy się w sobotę (jeśli to jest tydzień, dwa tygodnie itp) lub w ostatnim dniu miesiąca (jeśli jest to miesiąc, trzy miesiące itp.).
   Jeżeli otrzymujemy wypowiedzenie z terminem miesięcznym to okres wypowiedzenia kończy się na koniec następnego miesiąca, np. wypowiedzenie otrzymano 17 maja, okres wypowiedzenia upływa 30 czerwca.
   Jeśli otrzymujemy wypowiedzenie z terminem tygodniowym, to okres wypowiedzenia kończy się w sobotę w następnym tygodniu, np. otrzymano wypowiedzenie w środe 15 marca, okres wypowiedzenia upływa w sobotę 25 marca.

   Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

1. w okresie urlopu pracownika
2. w czasie usprawiedliwionej nieobecności,
3. w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego,
4. w okresie ciąży oraz urlopu macierzyńskiego,
5. po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, jeśli termin rozpoczęcia urlopu przypadały w czasie trwania stosunku pracy,
6. w przypadku młodocianych w okresie przygotowania zawodowego (pracodawca z pewnych powodów może wypowiedzieć umowę),
7. w okresie czynnej służby wojskowej,
8. w okresie odbywania przez męża pracownicy czynnej służby wojskowej rozwiązanie przez pracodawce stosunku pracy z tą pracownicą może nastąpić wyłącznie z jej winy,
9. w razie inwalidztwa wojennego lub związanego ze służbą wojskową wypowiedzenie może nastąpić tylko z ważnych przyczyn po uzyskaniu zgody starosty.

« Powrót do widoku listy