Wiadomości / B.H.P. / S.I.P. / Artykuły
W dniu 6 marca 2025 roku odbyła się II Konferencja: Bezpieczeństwo i Ochrona Pracy. W konferencji brało udział 100 uczestników potwierdza to fakt, że są Społeczni Inspektorzy Pracy otwarci i żądni wiedzy, chętni do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk do naśladowania. Rocznica 75 lat SIP w Polsce uświetniona przez weteranów społeczników dała też obraz jak społeczny nadzór nad warunkami pracy ewaluował. Nastąpiły zmiany w podejściu pracowników do bezpieczeństwa pracy, a rozwój technologii wsparł nas w organizacji bezpiecznych warunków w środowisku pracy. Jedna platforma dyskusyjna, a wiele liderów z tak tylu dziedzin poważnie podnoszących temat bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Podczas tych kilku godzin kreowano znaczenie czynników mających wpływ na bezpieczeństwo: emocje, komunikacja, kompetencje, świadomość zagrożeń, dobrostan własnego zdrowia, obserwacja, badania i analiza problemów, technika, organizacja stanowisk pracy takie informacje wzbudzały świadomą kulturę bezpieczeństwa pracy uczestników.
40 lat SIP Veolia Energia Łódź S.A. wpisuje się w 75 lecie SIP w Polsce. Uhonorowano dyplomami działaczy Społecznej Inspekcji Pracy. Był to wielki zaszczyt rozmawiać z wszystkimi zakładowymi inspektorami tworzącymi jedną z najstarszych istniejących organizacji w Polsce (wywiady umieszczono w książce).
Bądźmy dumni ze społecznego nadzoru bo jak powiedział w czasie konferencji Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy „Społeczna Inspekcja Pracy to młodszy brat Państwowej Inspekcjo Pracy”
Organizatorem Konferencji była Akademia Społecznej inspekcji Pracy i Uniwersytet WSB Merito Łódź.
Patronatem Honorowym konferencję objął Główny Inspektor Pracy PIP, sponsorem głównym była firma Milwaukee, sponsorem firma Faraone, Patronem Medialnym ATEST - Ochrona Pracy, a Partnerami wydarzenia był CIOP-PIB oraz IMP w Łodzi.
Książkę "GENEZA SPOŁECZNEJ INSPEKCJI PRACY W POLSCE" wydajnej z okazji jubileuszu 75-lecia powołania Społecznej Inspekcji Pracy w wersji papierowej można zamówić on-line z opcją wysyłki kurierskiej na wskazany adres lub paczkomat. Więcej informacji na temat sposobu zamówienia publikacji na:
Akademia SIP / Wydawnictwo
Facebook Fanpage Akademi SIP
Krzysztof Urzędowicz
komentarze ...
III Ogólnopolskie Forum SIP,
pod hasłem „Kształtowanie kultury bezpieczeństwa pracy” - za nami.
Forum SIP jest pierwszym tego typu wydarzeniem w kraju organizowanym przez społecznych inspektorów pracy na tak szeroką skalę. Forum skierowane jest zarówno do SIP, jak i do pracodawców, pracowników, związków zawodowych, pracowników służby BHP oraz wszystkich osób i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa pracy oraz ochrony praw pracowniczych.
Wydarzenie, oprócz możliwości zdobycia wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz poszerzenia kompetencji w służbie SIP, jest także jedyną tego typu okazją do integracji środowiska społecznych inspektorów pracy z urzędami, służbami, instytucjami naukowymi i środowiskiem pracodawców w celu zacieśnienia. Stanowi platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa w pracy.
W tym roku do udziału w Forum zarejestrowało się ponad 400 osób z całej Polski.
W Forum SIP uczestniczyli pracownicy z Veolii Łódź, Warszawy i Poznania.
Innowacją na forum była debata gdzie zaproszeni goście odpowiadali na pytania uczestników.
Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy wręczono Honorowe Odznaczenia Za Zasługi Dla Rozwoju Społecznej Inspekcji Pracy, przyznane przez Zarząd Stowarzyszenia Forum SIP.
Odznaczeniem uhonorowano w tym roku:
- Pana Marcina Staneckiego - Głównego Inspektora Pracy Państwowej Inspekcji Pracy,
- Pana Zbigniewa Derdziuka - Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
- Pana Wiktora Zawieskę - Dyrektora Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy,
- Panią Jolantę Walusiak-Skorupę - Dyrektor Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.
Wyróżnionym nagrody wręczyli:
Marian Kowalski - Prezes Stowarzyszenia Forum SIP,
Andrzej Zochniak - Wiceprezes SFSIP,
Konrad Adamczyk - Rzecznik SFSIP oraz
Krzysztof Urzędowicz - Ambasador Krajowy SFSIP.
Dużym zainteresowaniem cieszył się – „Blok szkoleniowy”, gdzie wskazano praktyczne podejście do budowy świadomej kultury bezpieczeństwa w firmach.
Atrakcją był dynamiczny pokaz ratownictwa medycznego, żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zwiedzanie Elektrowni Bełchatów.
Stoiska wystawców - promocyjne i eksperckie były do dyspozycji uczestników.
Pozyskiwano porady techniczne , prawne i medyczne od ekspertów, producentów i pracowników instytucji państwowych.
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo, mamy nadzieję że taka forma wsparcia zaprocentuje w przyszłości.
Rok 2025 jest rokiem jubileuszu 75 lecia SIP rozpoczynamy przygotowania.
Zapraszamy na kolejną edycję Forum SIP - wiosna 2026 – planujemy w Łodzi.
Krzysztof Urzędowicz
ambasador-krajowy@forumsip.pl
W dniach 19.-20 października odbyło się w Bełchatowie II Forum Społecznej Inspekcji Pracy. Największe tematyczne spotkanie w dziedzinie bezpieczeństwa pracy w województwie łódzkim 350 uczestników. To niepowtarzalna okazja wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w dziedzinie bezpiecznej pracy.
Spotkania Społecznych Inspektorów i pracowników BHP z wystawcami ubrań ochronnych, oraz środków ochrony dała możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami w dziedzinie ochrony zdrowia w środowisku pracy. Wykłady z dziedziny bezpieczeństwa pracy wskazywały kierunki działań dla społeczników. Wśród prelegentów był też ZSIP Krzysztof Urzędowicz tematyka prelekcji nawiązywała do tworzenia bezpiecznego środowiska pracy i budowaniu kultury bezpieczeństwa wśród pracowników. W wydarzeniu brało udział 18 pracowników firmy Veolia Łódź byli to Społeczni Inspektorzy Pracy, Przewodniczący Związków Zawodowych i pracownicy służb BHP. Swoją obecnością zaszczycili też nas przedstawiciele Veolia Poznań.
Pracownicy godnie reprezentowali firmę Veolia.
Dzięki wsparciu Zarządu firmy stoisko Veolia wyraźnie wyróżniało naszą markę wśród wystawców.
Krzysztof Urzędowicz
ZAKŁADOWY SPOŁECZNY INSPEKTOR PRACY
Veolia Energia Łódź S.A.
Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia, wyłącza z minimalnej płacy dodatek za pracę w trudnych warunkach oraz zapewnia ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy.
Zmienią się zasady dotyczące emerytur pomostowych. Prezydent Andrzej Duda podpisał 16 sierpnia 2023 nowelizację ustawy o tych świadczeniach. Zapisy nowelizacji wypełniają jeden z punktów porozumienia rządu z "Solidarnością". Przypominamy, co się zmieni po wejściu w życie nowego prawa.
Emerytury pomostowe przed nowelizacją przysługiwały tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Chodziło np. o pracę pod ziemią czy bardzo ciężką pracę fizyczną. To oznacza, że emerytury pomostowe miały charakter wygasający - obejmujący coraz mniej osób. Ale w nowelizacji ustawy zapisano m.in. uchylenie wygasającego charakteru emerytur pomostowych.
Z "pomostówki" mogły skorzystać osoby z co najmniej 15-letnim stażem pracy w szczególnych warunkach, którym do osiągnięcia wieku emerytalnego brakowało pięciu lat. Chodziło więc o kobiety w wieku co najmniej 55 lat i mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat. Te zasady pozostają bez zmian. Ale zniesiono limit czasowy. Z emerytury pomostowej skorzystają więc teraz także osoby, które pracę w szczególnych warunkach wykonywały po 1 stycznia 1999 roku, a spełniają inne warunki świadczenia.
Zmianie uległy także przepisy dotyczące instytucji rekompensaty i zawieszenia emerytury pomostowej. W przypadku rekompensaty - czyli odszkodowania za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze - w nowelizacji przyjęto, że okres takiej pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 roku.
Jeśli chodzi o kwestię zawieszania prawa do "pomostówki", nowelizacja miała ma celu rozwiązanie problemu obchodzenia prawa. Obecnie prawo do tego świadczenia ulega zawieszeniu w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu). Regulacja ta pozwalała na zawieszenie prawa do emerytury pomostowej tylko jeśli zachodził stosunek pracy.
W nowelizacji zapisano jednak, że każda forma wykonywania tego rodzaju pracy - bez względu na jej podstawę prawną - powoduje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej. Nie będzie więc można obchodzić tej regulacji poprzez podpisywanie np. umów zleceń lub o dzieło.
Zmiany dla związkowców
Zapisy nowelizacji wypełniają także jeden z punktów porozumienia rządu z NSZZ "Solidarność" z 7 czerwca 2023 roku. Przynoszą więc konkretne zmiany dla działaczy związkowych.
Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych zapewnia więc ochronę działaczy związkowych w sprawach z zakresu prawa pracy. "Dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia" - tłumaczył sens zmian wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed podczas prac parlamentarnych.
Dodatkowo przepisy podwyższają roczny limit odliczenia od dochodu wydatków z tytułu składek członkowskich zapłaconych na rzecz związków zawodowych. Limit zmieni się z 500 zł do 840 zł w danym w roku podatkowym.
Dodatek za pracę w szczególnych warunkach
Podpisana nowelizacja wyłącza także dodatek za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Chodzi o to, że pracownik pracujący na pełen etat musi otrzymać płacę w kwocie co najmniej równej najniższej krajowej. Jej wysokość jest ustalona prawem. Do tej pory pracodawca mógł ustalić niższą podstawę, jeśli łącznie z dodatkiem za pracę w szczególnych warunkach kwota dorównywała kwocie minimalnej. Teraz już nie będzie mógł tak zrobić.
Dodatek za pracę w szczególnych warunkach przysługuje zatrudnionym w warunkach uciążliwych, szkodliwych dla zdrowia, przy pracy związanej z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym czy przy pracy szczególnie niebezpiecznej. Wypłata tych dodatków nie jest obowiązkowa. Wynika natomiast z porozumienia zawartego przez przedsiębiorcę z pracownikami lub ze związkami zawodowymi. Ich wysokość zależy od ustaleń w danej firmie.
Jak szacują autorzy nowelizacji, ta zmiana spowoduje zwiększenie kosztów zatrudnienia osób otrzymujących obecnie dodatek o ok. 42 mln zł. Z tego 15 mln zł na trafić do budżetu państwa - bo pracownicy i pracodawcy zapłacą wyższe składki. Reszta pozostanie w kieszeni pracowników.
Krzysztof Urzędowicz
ZAKŁADOWY SPOŁECZNY INSPEKTOR PRACY