Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Wiadomości / Aktualności

Emerytury pomostowe – czteroletni okres ochronny. 12.03.2013

Wiesław Koc.jpg   To pytanie w dobie „rozmów” z p. Zawiszą i innych posunięć Zarządu dotyczących planowanych redukcja zatrudnienia, jest jak najbardziej na czasie.
   Wielu pracowników, którzy ciężko przez lata pracowali i są w tak zwanym obszarze zainteresowań p. Zawiszy – dla niewtajemniczonych Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich, zastanawia się i pyta czy przysługuje im ochrona przed emeryturą pomostową?
   Do niedawna oficjalna wersja była taka , że nie przysługuje. Jednak dwie sprawy w Sadzie Najwyższym zdają się mówić o zmianie sposobu patrzenia na problem. Z artykułu (link poniżej) i dołączonego orzeczenia Sądu Najwyższego wynika, moim zdaniem, że pracownikom przed odejściem na emeryturę pomostową też przysługuje czteroletni okres ochronny.
Pewnie wymaga to dużej dozy samozaparcia i pomocy (finansowej i prawnej) ze strony Związku – ale możliwe jest udowodnienie tego przed Sądem.

Poniżej link do artykułu z Gazety Prawnej i wyrok Sądu najwyższego z grudnia 2012.
Na dzień dzisiejszy nie ukazał się jeszcze wyrok I PK 145/2012, a z treści uzasadnienia wynika, że pracownik ma ochronę przed osiągnięciem wcześniejszego wieku emerytalnego – tu maszynista pojazdów trakcyjnych.

Wiesiek Koc

Wyrok Sądu Najwyższego z 7 grudnia 2012 r. Sygn. Akt II PK 123 12..pdf 172.05 kB Typ pliku:

Gazeta Prawna.pl

Prawo RP.pl

komentarze ...
"ETYCZNE" zachowania Zarządu Dalkia Łódź S.A.? 11.03.2013

Z Regulaminu Etycznego:

  • "2. UCZCIWOŚĆ I PRAWOŚĆ.

    Uczciwość i prawość towarzyszą naszym pracownikom we wszystkich ich działaniach. Te normy postępowania stosujemy nie tylko wewnątrz naszej organizacji, lecz również we wszelkich relacjach ze stronami trzecimi.”

Wiesław Koc.jpg   26 lutego 2013 odbyło się kolejne spotkania, którego celem miało być podpisanie porozumienia w sprawie Programu 30-30-40.
   Program ten w dużym uproszczeniu miał służyć temu, aby pracownicy, którzy przejmują obowiązki po kolegach odchodzących z pracy mogli przejąć też część ich wynagrodzenia. W uproszczeniu miało to wyglądać tak, że 30% wynagrodzenia (w różnej formie) otrzymują pracownicy, 30% idzie na szkolenie, zmianę kwalifikacji, kursy doszkalające no i 40% dla firmy.
   Program ze wszech miar pożądany.

komentarze, czytaj dalej ...
Rzeczywistość ?!?!? 26.02.2013

Wiesław Koc.jpgDlaczego amerykański koncern nie kupi fabryki we Francji
http://forsal.pl/artykuly/683692,dlaczego_amerykanski_koncern_nie_kupi_fabryki_we_francji.html

   Zagraniczni inwestorzy coraz częściej nie kryją zdumienia z powodu niskiej kultury pracy we Francji, na straży której stoją, ręka w rękę, związki zawodowe i francuski rząd.

   Z olbrzymią uwagą, zdziwieniem i w końcu niedowierzaniem przeczytałem ten artykuł. Przecież  pracuję, jak około 1400 pracowników (jeszcze) w  firmie, której właścicielami są Francuzi.
   U siebie, to znaczy we Francji – toleruje się takie zachowania, które nawet w Polsce w czasach tzw. real-socjalizmu nie były zbyt często widziane. Nam sprzedaje się nową kulturę pracy – „ kulturę wyjazdową”. A właściwie kulturę maksymalnego wyzysku. Obciążania pracowników pracą na wielu stanowiskach. Oczywiście jest to prawo inwestora, który kupując firmę oczekuje, że kupuje ją dla zysku. I tu nie dziwi dlaczego Francuzi inwestują za granicą. We Francji muszą się liczyć z tym, że pracownika trzeba szanować. Nie można, tak jak to robi obecnie Dyrektor ds. Zasobów Ludzkich p. Zawisza, wezwać do siebie pracownika i oświadczyć mu, że po wielu latach pracy, jest Pani, Pan już niepotrzebna. Za dwa lata zlikwidujemy to stanowisko.
   I to mówi osoba, która nie wie tak naprawdę, lub sprawia takie wrażenie, z czym mamy do czynienia na co dzień.
Gdzie w firmie nie ma jasnej i precyzyjnie określonej, zaplanowanej i sukcesywnie wdrażanej polityki organizacyjnej. A właściwie może i jest – tylko nikt, z pracowników jej nie zna. Co więcej nie znają jej też Zakładowe Organizacje Związkowe – no ale to można spokojnie pominąć, przynajmniej do czasu.
   Polityka niedomówień, niepewności i nieustannego zagrożenia to najlepszy sposób na ”świadome i nowoczesne” zarządzanie pracownikiem. A na co dzień po firmie przewalają się (świadomie użyłem tu tego słowa) tysiące ulotek z rysunkami Dalkiuszy i hasłami o Ewaluacji (pracownicy mówią dewaluacji), Mobilizacji (według pracowników to debilizacja). Może pora by było tak jak we Francji wprowadzić w Polsce pracę przez trzy godziny dziennie – choć pracujemy teoretycznie 8 godzin (tak naprawdę to jest o wiele więcej) Francuzi pracują 35 godzin tygodniowo – teoretycznie, tak wynika to z treści przytoczonego artykułu...
   Ale może dążmy do tego by płaca minimalna w naszej firmie była przynajmniej taka jak we Francji – 8,27€ na godz. lub 1280€ miesięcznie  (http://www.hr.pl/strona/faq_francja) no i jeszcze 30 dni urlopu, które muszą być wykorzystane w przeciągu roku kalendarzowego.

... Ale może to wszystko dlatego, ze czytam nieodpowiednie artykuły
– wszak gdzieniegdzie można zauważyć napisy PRASA KŁAMIE !

Wiesław Koc

komentarze ...
Porozumienie płacowe 2013. 30.01.2013

Wiesław Koc.jpgKoleżanki, Koledzy, Pracownicy.

   Dzisiaj 30.01.2013 podpisaliśmy porozumienie płacowe na rok 2013.
Porozumienie zostało podpisane przez wszystkie Organizacje Związkowe działające w Dalkia Łódź SA.
   W treści porozumienia nie wprowadzono żadnych zmian.

   Każdy Pracownik, jeżeli w stosunku do niego nie zostanie napisany umotywowany pisemny wniosek przełożonego o nieobjęcie lub objęcie w innej wysokości, otrzyma od dnia 01 stycznia 2013 roku:

  • 3,7% wzrostu płacy zasadniczej
  • 43 zł dodatku kwotowego do płacy zasadniczej

   Dodatkowo 1 000 000 zł zostanie przekazany na ZFŚS z wypłatą do lipca 2013 r.
Po podpisaniu tekstu porozumienia umieścimy je na stronie.

Wiesław Koc

komentarze ...
Negocjacji ciąg dalszy ? – Chyba raczej nie. 28.01.2013

gorący link ...

 

Wiesław Koc.jpgSzanowni Związkowcy i Pracownicy.

   Miałem nie pisać nic, bo po spotkaniu 25.01.2013 cisnęły mi się na usta i kartkę same bardzo ostre stwierdzenia. Ale po sążnistym artykule p . Stefańskiego nie wytrzymałem.
   Porozumienie płacowe to bardzo delikatna sprawa. Każdy musi trochę dodać i trochę ustąpić.
Żeby doszło do skutku to każdy musi być niezadowolony. Pracownicy bo za mało, Pracodawca bo za dużo. Ten projekt porozumienia jest właśnie taki. Ale nowy Związek Nowa Inicjatywa napisał, to co napisał i nie sposób przejść nad tym do porządku dziennego. Poniżej w skrócie, aby nie zanudzać.

komentarze, czytaj dalej ...
Negocjacje płacowe 2013 ? 25.01.2013

Wiesław Koc.jpgSzanowne Koleżanki i Koledzy.

   W ostatnich dniach byliśmy świadkami tego, jak w związku z toczonymi rozmowami o podwyżkę wynagrodzeń w roku 2013 i nie zamkniętym porozumieniem z 2012, poszczególni przełożeni "kolędowali" po wydziałach z wiadomościami.
   Nigdy nie spotkałem się z taką formą przekazywania pracownikom informacji.
Mieliśmy już różnego rodzaju ulotki, różnego rodzaju gazetki, ale "kolędowanie" przełożonych tak wysokiego szczebla z wytycznymi, to tak trochę dawnymi czasami pachnie.
   Nie ma się też co dziwić że wypowiedzi kierowane były w jedną stronę.
Zły ZZPRC nie podpisał porozumienia i pracownicy nie dostaną 1250 zł. Co jest oczywistą bzdurą i nie jest zgodne z prawdą.

komentarze, czytaj dalej ...