Działamy w porozumieniu z:
MZZPRC ZK Zdziewzowice Sp. z o.o. Forum związków zawodowych

Mapa strony Kontakt

Biblioteka / Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo

   Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo od 1 października 2009 r. zajmuje się realną pomocą wszystkim osobom pokrzywdzonym przez państwo bez względu na ich status społeczny i majątkowy. Pomoc ta świadczona jest nieodpłatnie. W skrajnych przypadkach udzielamy również nieodpłatnego zastępstwa procesowego.
   W związku z dużym zainteresowaniem naszą działalnością związków zawodowych, postanowiliśmy rozpowszechnić naszą działalność wśród szerokiej rzeszy członków tychże.
   Zapraszamy do lektury naszej strony internetowej na której znajdują się artykuły z zakresu prawa, do których dostęp jest nieodpłatny i nie wymaga zalogowania się na stronie.
   Skorzystanie z naszego Forum nie wiąże się dla pokrzywdzonych z żadnymi opłatami czy zrzeszaniem się. Warunkiem analizy sprawy jest przekazanie nam kserokopii lub skanów akt postępowania tak, abyśmy mogli udzielić rzetelnego doradztwa.
   W związku z prowadzoną przez nas działalnością lobbingową, proponujemy Państwu zgłaszanie do nas problemów legislacyjnych, wyłaniających się w toku działalności związkowej. Ze swojej strony będziemy te problemy analizować, i jeśli okażą się one możliwe do rozwiązania na poziomie legislacyjnym, to złożymy odpowiednie wnioski do właściwych Ministrów, komisji sejmowych czy parlamentarzystów oraz będziemy te wnioski popierać. To samo dotyczy wniosków związanych z problemami prawnymi życia prywatnego – to dzięki zgłoszeniom naszych respondentów nabywamy wiedzę odnośnie bieżących pułapek legislacyjnych i podejmujemy działania, aby te pułapki zlikwidować.

   Naszym celem jest przybliżenie prawa obywatelom tak, aby nie bali się walczyć o swoje uprawnienia i aby czuli się pewnie w kontaktach z aparatem państwowym.

Z poważaniem

Małgorzata Karolczyk

"świadczymy płatne niedrogie doradztwo dla osób, które nie są pokrzywdzone. Każdy jednak kto uważa, że jest pokrzywdzony  (np. prowadzi proces w sądzie pracy i uważa, że zachodzą tam nieprawidłowości) może się do nas zgłosić. My poprosimy tylko o ksera dokumentacji. Sprawę przeanalizujemy nieodpłatnie. Jeśli uznamy taką osobę za pokrzywdzoną, to dostanie pełne doradztwo, a jeśli nie to wskażemy dlaczego (np. że postępowanie sądu w takich okolicznościach jest prawidłowe)."


Forum Pokrzywdzonych Przez Państwo
ul. Częstochowska 23/7
44-100 Gliwice
biuro@forumpokrzywdzonych.pl
www.forumpokrzywdzonych.pl
tel. (+48) 781 729 460

Związki Zawodowe. 03.08.2013

forum_ppp_logo.jpg

   Ustawa o związkach zawodowych nie była poważnie nowelizowana od długiego czasu. Pojawiają się przeto różne koncepcje zmiany tej regulacji. Część pomysłów związana jest z samym funkcjonowaniem związków oraz z relacjami pomiędzy związkami a pracodawcą.

   Jednym z postulatów, o którym można usłyszeć w mediach jest likwidacja tak zwanych etatów związkowych. Pomysł ten należy uznać za chybiony. Zwolnienie członka związku zawodowego z obowiązku świadczenia pracy - tak zwany etat związkowy,może nastąpić tylko wtedy, gdy związek posiada odpowiednią liczbę członków. Jeden etat związek otrzyma, jeśli posiada 150 pracowników, następny  przy 500 członkach a kolejny dopiero przy 1000. Oznacza to, że etat jest przywilejem jedynie dużych związków.

czytaj dalej ...
Emerytury pomostowe. 11.12.2012

forum_ppp_logo.jpg   Dla osób, które pracują w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze ustawodawca przewidział szczególny rodzaj emerytury, tak zwaną emeryturę pomostową. Emerytury te wprowadza ustawa z dnia 19.12.2008 roku o emeryturach pomostowych.

   Prawo do emerytury pomostowej mają osoby, za które odprowadzana jest składka na Fundusz Emerytur Pomostowych. Z tego Funduszu mają być finansowane emerytury pomostowe. Składkę odprowadza pracodawca, który w swoim zakładzie pracy tworzy tak zwany wykaz stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wykazy te pracodawca tworzy samodzielnie. Pracownik może jedynie żądać, aby dopisano go do ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Składka jest odprowadzana za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych. Składka odprowadza się za osoby urodzone po 1.1.1948 roku. Składka wynosi 1,5 % podstawy wymiaru.

czytaj dalej ...
Zgłoszenie darowizny. 10.12.2012

forum_ppp_logo.jpg   Każdy prezent jest darowizną niezależnie od tego, czy jest nim pudełko czekoladek, nowy sweter, dom czy samochód.

Jeśli dostajemy prezenty małej wartości, to raczej nie musimy obawiać się urzędu skarbowego.

Umowa darowizny polega na nieodpłatnym świadczeniu darczyńcy na rzecz obdarowanego. W ramach tej umowy można podarować pieniądze, dom, samochód, biżuterię itp.

czytaj dalej ...
Pracownicza kasa zapomogowo pożyczkowa. 09.11.2012

forum_ppp_logo.jpg   Pracownicza kasa zapomogowo pożyczkowa jest tworzona z inicjatywy pracowników.
Pracodawca nie ma wpływu na to, czy pracownicy zechcą utworzyć kasę. Celem kasy jest udzielanie pożyczek i zapomóg oraz gromadzenie wkładów pracowniczych. Gromadzenie środków w kasie to dobry sposób na oszczędzanie.
W razie rozwiązania stosunku pracy z danym pracodawcą (niezależnie od tego, czy zwolnimy się sami, czy on nas zwolni) zostaną nam wypłacone zgromadzone wkłady, co często jest znaczną kwotą.

czytaj dalej ...
Zmiany w emeryturach. 19.10.2012

forum_ppp_logo.jpg   W dniu 01.01.2013 roku wejdą w życie zmiany ustawy emerytalnej uchwalone w roku 2012.
Zmiany te dotyczą trzech obszarów. Po pierwsze zmienił się wiek emerytalny kobiet i mężczyzn, po drugie wprowadzono tak zwaną emeryturę częściową, po trzecie zmieniono w bardzo istotny sposób emerytury dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub charakterze – art. 184 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

czytaj dalej ...
Rachunki bankowe. 28.09.2012

forum_ppp_logo.jpg   Rachunki bankowe mogą być prowadzone dla jednej osoby fizycznej lub prawnej, ale także dla kilku osób. Oznacza to, że właścicielami jednego rachunku może być kilka osób bez względu na to, czy są one rodziną albo czy są małżeństwem. Generalnie nie ma limitu ilościowego, jeśli chodzi o właścicieli rachunku bankowego. Niemniej w praktyce najczęściej właścicieli może być trzech, co wynika z kart wzorów podpisów, którymi dysponuj bank.

czytaj dalej ...